12/06/2019 - جمعه 15 آذر 1398
نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search
تاریخچه دانشکده علمی کاربردی سازمان آتش نشانی تهران

سازمان آتش نشانی بنا به وظیفه ذاتی خود از ابتدای تاسیس در حوزه مقابله وعملیات با انواعی از ماموریت ها با انواعی از ماموریتها روبرو بوده است. ماموریتهای عملیاتی و مقابله ای در تقسیم بندی کلی شامل دونوع ماموریتهای مقابله با آتش سوزی ها و مقابله با حوادث می باشد. همچنین در حوزه پیشگیری از حریق و حوادث سازمان آتش نشانی برنامه های داشته است. لذا با در نظر گرفتن نیازمندی های سازمانی دانشکده علمی کاربردی آتش نشانی در سال 1383 در سه گرایش مقطع کاردانی "امداد و نجات"، "اطفاء حریق" و "ایمنی و حفاظت ساختمانهای بلند" اقدام به پذیرش دانشجو نمود.
در سال 1390 بازنگری کلیه دروس در مقاطع کاردانی و کارشناسی با همکاری کارشناسان آموزش، پیشگیری و عملیات با در نظر گرفتن نیازهای سازمانی انجام و گرایشهای قبلی به سه رشته در مقطع کاردانی و دو رشته در مقطع کارشناسی با سرفصل های جدید تغییر عنوان یافتند. همچنین با توجه به نیاز سازمان به تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد تا کنون دو دوره پذیرش دانشجو دراین مقطع در رشته مدیریت ایمنی در این مرکز انجام پذیرفته است.
لازم به ذکر است در جهت گسترش پذیرش دانشجوی در این مرکز سه رشته(مدیریت عملیات امداد و نجات در مقطع کارشناسی-مدیریت بهداشت سلامت و محیط زیست HSE در مقطع کارشناسی-ایمنی کار و حفاظت فنی در مقطع کاردانی) از بهمن ماه سال 1394 به رشته های دانشگاهی مرکز اضافه گردید.
در سال 1397 بازنگری محتوای دروس تخصصی بر مبنای نیازهای به روز سازمانی و مطابق قوانین دانشگاه در حال انجام و دو رشته مهندسی حریق و تربیت مربی آتش نشان در مرحله تدوین و نیاز سنجی می باشد.
در حال حاضر تعداد دانشجویان مرکز 671 نفر می باشد که در سه مقطع کاردانی، کارشناسی وکارشناسی ارشد شاغل به تحصیل می باشند.
اساتید و مدرسین این مرکز در پایان دی ماه سال 94، 70 نفر بوده است. که همگی ازافراد تحصیلکرده، متعهد و متخصص در دروس تخصصی آتش نشانی و سایر دروس می باشند. و با همکاری سایر مراکز علمی و دانشگاه های معتبر انتخاب و به تدریس در مرکز اشتغال دارند.

نقاط قوت و فرصتهای مجموعه دانشکده:
امکان استفاده از فضا و امکانات و کارگاههای عملیاتی مرکز آموزش
امکان بهره گیری از پتانسیل های علمی اساتید دانشگاهها
امکان بهره گیری از اعتبار وزارت علوم بررسی اعتبار بخشی به دوره های مهارتی
فرصت مناسب برای پژوهش دانشجویی
برگزاری سمینار و همایش های تخصصی
تدوین کتابهای تخصصی در حوزه آتش نشانی


کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران می باشد