12/06/2019 - جمعه 15 آذر 1398
نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search
طرح 999
اصول ایمنی در برابر حوادث را بیاموزیم

 

همزمان با گسترش شهرها و افزایش جمعیت شهری حوادث نیز گسترده تر و متفاوت تر شده است یکی از نشانه های توسعه شهرها افزایش ساختمان های بلند مرتبه است ساختمان هایی که دها ها متر ارتفاع دارند و ساکنان زیادی را در خود جای داده اند.همین تراکم جمعیت در ساختمان های بلند مرتبه در صورت نبود تجهیزات ایمنی و به ویژه عدم آگاهی کامل افراد نسبت به اصول ایمنی می تواند منجر به بروز حوادث یزرگ و یا گستردگی حوادث کوچک باشد.
سازمان آتش نشانی در سال های اخیر از هیچ کوششی در راستای خدمت گزاری و بویژه گسترش فرهنگ ایمنی فروگذار نکرده و همواره آمادگی خود را در این مسیر حفظ کرده است. اما این آمادگی به تنهایی کافی نیست بهترین روش که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان اجرا می شود. مشارکت شهروندان در تامین ایمنی شهرهاست. به این صورت که با مجهز کردن ساختمان های محل زندگی و کار خود و همچنین فراگیری آموزش های ایمنی که بسیار مهم است گام بسیار مهمی در این زمینه بر می دارند. امروزه اهمیت آگاهی د حوزه ایمنی کمتر از اهمیت وجود تجهیزات نیست افرادی که علیرغم برخورداری از امکانات و ساختمان های ایمن اما به واسطه نداشتن اطلاعات کافی درگیر حادثه شده اند.
افزایش تعداد ایستگاه های آتش نشانی و به تبع آن افزایش تعداد آتش نشانان و تجهیزات و خودرو ها یکی از راهکار های تامین ایمنی کلان شهر هاست که البته با توجه به هزینه بسیار زیادی که به شهر و شهروندان تحمیل می کند این کار مقرون به صرفه نبوده و در هیچ جای دنیا چنین کاری انجام نمی شود راهکار مناسب یرای تامین ایمنی در کشور ما مشارکت شهروندان است.
شهروندان با ورود به این عرصه و با حضور در کلاس های آموزش ایمنی که سازمان سازمان آتش نشانی تهران سالهاست به صورت رایگان بریا شهروندان برگزار می کند.
میتئان خود را در برابر حادثه مختلف اماده کند با ین کار گذشته از این که می اموزند در هنگان بروز حادثه چه واکنشی از خود نشان دهند اطلاعات مناسبی در خصوص شرایط یک ساختمان ایمن به دست اورده و با تجهیزات و سیستم های ایمنی که در ساختمان ها نصب می شود آشنا می شوند و روش صحیح استفاده و نگهداری از این سیستم را فرا می گیرد.
طرح 999 که سازمان آتش نشانی تهران در استانه اجرای ان است این که یکی از برنانه هایی است که به واسطه ان می تواند تا حدی خلع اموزشی را در این زمینه جبران کند در این طرح کارشناسان این سازمان به همراه مربیان آتش نشان داوطلیب پس از هماهنگی قبلی با هیات مدیره و نمایندگان محترم برج های بلند در زمان مشخص با توجه به برج ها و حضور ساکنین برج ها با استفاده از تجهیزات آموزشی می دهند.در فاز اول این طرح جامعه مخاطب ما ساکنان 999 برج بلند مرتبه با کاربردی های مختلف است و انشالله در مراحل بعدی طرح سراغ سایر ساختمان ها خواهیم رفت که البته از این طرح و درخواست برای حضور کارشناسان آتش نشانی بسیار مهم است.
هدف از این کار آشنا کردن شهروندان ساکن در برج ها و ساختمان های بلند مرتبه با مخاطرات پیرامون آن ها و همچنین آموختن روش های محافظت از خود در هنگام بروز حوادث است.سازمان آتش نشانی همواره به دنبال نهادینه کردن فرهنگ ایمنی در زندگی شهروندان و جلب مشارکت حداکثری آن ها است.
شهروندان با حضور در این کلاس ها تا حد زیادی با مباحث ایمنی به زبان ساده آشنا شده و در واقع خود مجریان ایمنی خواهند شد و با توجه به درکی که از ایمنی به دست می آورند نسبت به موارد ایمنی ساختمان خود دقت بیشتری خواهند داشت.حتی فراتر از آن شهروندان خود به نوعب نقش ناظر ایمنی را برعهده گرفته و نسبت به ناایمنی های اطراف خود حساسیت نشان خواهند داد.
به عنوان مثال راه های خروج اضطراری را شناخته و اهمیت وجود آن را درک کرده و نسبت به مسدود بودن این راه دها به دلیل چیدمان وسایل معترض خواهند شد و سعی در بازگذاشن این مسیر ها می کنند.
و همچنین اهمیت وجود خاموش کننده های دستی در ساختمان را دانسته و اهمیت شارژ به موقع و قابل بهره برداری بودن آن ها را متوجه می شوند تفاوت بین ساختمانی که به سیستم های اعلام و اطفاء مجهز است با ساختمانی که چنین سیستم هایی ندارد را حس خواهند کرد.
در پایان متذکر می شویم تامین ایمنی کلانشهری مثل تهران به تنهایی از عهده یک سازمان برنمی آید و این مسئله همت همگان و عزم عموم را می طلبد.
این را بدانیم که شهر ایمن ساختنی ست نه یافتنی و همه ما در قبال شهری که در آن زندگی می کنیم مسئول هستیم.

اخبار طرح 999
مربیان آموزش منطقه دو و مربیان آتش نشان داوطلب، در راستای تحقق اهداف "طرح 999"، 25 نفر از ساکنان برج مسکونی سحر در منطقه...
1398/9/9 16:5:0
اجرای طرح آموزش 999 برای ساکنان برج مسكونی سحر
آموزش طرح 999 ویژه ساختمان های بلند توسط مربیان آموزشی منطقه یک عملیات آتش نشانی تهران در شهرک اکباتان برگزار شد.
1398/6/10 15:46:0
اجرای طرح 999 در سرای محله شهرک اکباتان در منطقه یک عملیات
در قالب طرح 999 اجرا شد:
تعدادی از ساکنان برج های مسکونی نظامی در راستای اجرای "طرح 999" با اصول ایمنی و آتش نشانی آشنا شدند.
1398/3/26 9:31:0
آموزش اصول ایمنی به ساکنان برج های مسکونی نظامی
ساکنان برج های مسکونی شهرک شهید هاشمی نژاد، اصول اولیه ایمنی را توسط آتش نشانان و مربیان آموزش آتش نشان داوطلب منطقه چها...
1398/2/24 11:22:0
اجرای طرح آموزشی 999 در برج های مسکونی شهرک هاشمی نژاد
با توجه به اهمیت تحقق طرح 999 در ساختمان های بلند و یادگیری اصول اولیه ایمنی توسط شهروندان، 50 نفر از کسبه و پرسنل مجتمع...
1397/12/26 9:6:0
آموزش اصول ایمنی به ساکنان برج های مسکونی در گیشا
صفحه 1 از 12نخست   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدي   آخرين   
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران می باشد