11/15/2019 - جمعه 24 آبان 1398
نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search
آتش نشان داوطلب

طرح آموزش و بهره گیری از توان نیروهای مردمی آتش نشان داوطلب سالهاست كه در كشورهای مختلف جهان اجرا میشود. تجزیه و تحلیل این طرح اثرات مثبت آن را بصورت آشكار به اثبات رسانده و بعنوان مكمل امدادرسانی و نجات جان و مال مردم در حوادث گوناگون و دستیابی به سطح بالاتری از ایمنی شهری جایگاه ویژه ای یافته است.
در این میان، آنچه به منظور جذب بیشتر افراد داوطلب باید مورد توجه قرار گیرد.
استفاده از الگوهای مناسب، بومی و منطبق با قوانین كشور است كه میتواند استقبال و مشاركت همه جانبه از سوی نیروهای داوطلب را در پی داشته و با ایجاد آموزشهای هماهنگ برای آنان جذابیت بیشتر و موثرتری بوجود آورد.

در سازمان آتش نشانی شهر تهران نیز از سال 1384 جذب، تربیت و به کارگیری آتش نشانان داوطلب در سه سطح در دستور کار قرار گرفت که در همین راستا سازمان آتش نشانی تهران تا کنون موفق به جذب 47 هزار آتش نشان داوطلب شده است.

آتش نشانان داوطلب به منظور ارتقای سطح فرهنگ و معلومات ایمنی شهروندان در تمامی محلات سطح شهر تهران حضوری فعال داشته و با برگزاری کلاس های آموزش شهروندی در اماکن عمومی از جمله سرای محلات، اماکن مذهبی و فرهنگی، مراکز آموزشی و... در کاهش مخاطرات آتش سوزی ها و حوادث گوناگون نقش به سزایی دارند.

سطح بندی آتش نشانان داوطلب:
سطح A: بالاترین سطح آتش نشانان داوطلب سطح A می باشد که این نیروها با هماهنگی مسئولان مروبطه و بر اساس دستورالعمل ها و آیین نامه های موجود، در مواقع ضروری بنا به درخواست سازمان در ماموریت های محوله شرکت می کنند.
سطح B: آتش نشانان داوطب این سطح، پس از گذراندن دوره های مربوطه می توانند به عنوان مربیان آموزش شهروندی در ارتقا و بهبود سطح فرهنگ ایمنی شهروندان فعالیت نمایند.
سطح C: جنبه عمومی طرح آتش نشان داوطلب و تحقق شعار هر خانواده یک آتش نشان در این سطح تعریف شده است و داوطلبان پس از ثبت نام در طرح آتش نشانان داوطلب در این سطح قرار می گیرند.

علاقه مندان برای شرکت در دوره های آموزشی آتش نشان داوطلب می توانند پس از پر کردن فرم "درخواست عضویت آتش نشان داوطلب" به نزدیکتری ایستگاه محل سکونت خود مراجعه کنند.
شهروندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 44294009 تماس حاصل نمایند.

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران می باشد