03/26/2019 - سه شنبه 6 فروردين 1398
نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search
سرپرست پیشگیری منطقه 4 عملیات آتش نشانی تهران؛
printضریب ایمنی انبارهای چوب را با رعایت اصول اولیه ایمنی می توان افزایش داد
image
بروز آتش سوزی در کارگاه ها و انبارهای چوب از آن دسته عملیات هایی است که تعداد زیادی از آتش نشانان چندین ایستگاه را به همراه خودروهای سبک و سنگین عملیاتی، ساعتها به خود مشغول می کند و با توجه به قابلیت اشتعال بالای مواد و کالاهایی که در این مکان ها نگهداری می شود، با خاموش کردن قسمتی از آتش، اخگر های پنهان در گوشه ای دیگر از انبار خودنمایی می کند و به طور معمول، اینگونه عملیات ها زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد.
بی توجهی برخی از مالکان و صاحبان اماکن به توصیه های پیشگیرانه سازمان آتش نشانی و انبار کردن انواع مختلف کالا بدون توجه به رعایت استاندارهای انبارداری و آشنا نبودن به اصول اولیه ایمنی و کار با خاموش کننده و از همه مهم تر بی اعتنایی به ایمنی، همه ساله خسارت مالی و مصدومیت افراد زیادی را در بر دارد که به سادگی می توان با کمی توجه، دقت و رعایت اصول اولیه ایمنی از بروز این حوادث و خسارات مالی فراوان جلوگیری کرد.
تعدد آتش سوزی در کارگاه ها و انبارهای چوب، ما را بر آن داشت تا در گفتگو با علی علی نژاد، "کارشناس و سرپرست پیشگیری منطقه 4 معاونت عملیات سازمان آتش نشانی تهران" به بررسی علت و عوامل بروز این گونه آتش سوزی ها بپردازیم تا با ارائه راهکارها و توصیه های دلسوزانه آتش نشانان، بتوانیم گامی در راستای کاهش حادثه و حفظ سرمایه های ملی و نیروی انسانی برداریم.
• آقای علی نژاد از مهمترین عوامل افزایش آتش سوزی در انبارهای چوب و کارگاه های تولید مصنوعات چوبی چیست؟
- آتش سوزی در انبارهای چوب با موضوعات ساختاری در ارتباط است. عدم توجه به اصول صحیح انبارداری، چیدمان نامناسب مقدار زیادی چوب و فرآورده های آن، و همچنین سیم کشی های نامناسب، همواره خطرات آتش سوزی را به همراه دارد. تبدیل کاربری منازل به ظاهر مسکونی به کارگاه های تولید مصنوعات چوبی و بی اعتنایی به کوچکترین مسائل ایمنی از عوامل بارز بروز اینگونه آتش سوزی ها است.
• آیا حوادث مربوط به آتش سوزی انبارها انواع مختلفی دارد؟ و آمار اینگونه آتش سوزی ها در چه فصلی از سال بیشتر می شود؟
بله، با توجه به اینکه بی احتیاطی وبی توجهی به هشدارهای کارشناسان آتش نشانی در همه آتش سوزی ها مشترک است، اما به طور کل با دو نوع آتش سوزی مواجه هستیم بخش اول کارگاه های مسقف؛ که این قبیل کارگاه ها با کاربری صنعتی و انباری، با توجه به نوع فعالیت، اغلب دارای بار اشتعال بالایی هستند و چنانچه در این کارگاه ها فعالیت های دیگری از قبیل مبل سازی، رنگ کاری چوب و... نیز با توجه به نزدیکی نوع کاربری صورت پذیرد، به طور حتم میزان و درجه مخاطره را افزایش خواهد داد. بخش دوم کارگاههای روباز؛ که این کارگاه ها اغلب دارای کاربری انباری هستند که با تو.جه به تفکیک یک محوطه وسیع به قطعات کوچک احداث می شوند و اغلب فاقد حفاظ فیزیکی مناسب بوده و به مرور، تبدیل به انبار ضایعات از قبیل پالت و چوب های مستعمل خواهند شد. با توجه به نوع مواد موجود در کارگاه های چوب بری و انبارهای چوب، که انواع مختلفی شامل چوب های مستعمل، چوب های آلوده به گازوئیل و روغن و جعبه های فرسوده را شامل می شود، بیشترین آمار آتش سوزی ارجاعی به سازمان آتش نشانی در فصل سرد سال گزارش می شود که ارتباط مستقیم با میزان بار مصرفی برق و شعله های عریان در محل دارد که این گونه آتش سوزی ها، به راحتی خاموش نمی شود.
• با توجه به تقسیم بندی این نوع آتش سوزی ها، بیشترین آمار عملیات آتش نشانان مربوط به کدام نوع است؟
ایجاد آتش سوزی در کارگاه ها، انبارهای چوب و ضایعات چوب در دو بخش مسقف و روباز بسیار احتمال بالایی دارد. به خصوص در کارگاهها و انبارهای موجود در حومه کلان شهرها مثل تهران.
نوع ایجاد آتش سوزی در کارگاه های مسقف با توجه به ساختار فیزیکی و حفاظت آنها، تا حدودی با کارگاه های روباز متفاوت است، بدین گونه که در این کارگاه ها بیشتر، اتصال برق و خطای انسانی عامل بروز آتش سوزی بوده ولی در کارگاه ها و انبارهای روباز، بیشترین آمار شروع آتش سوزی مربوط به وجود شعله عریان و آتش روباز است.
• راهکارهای پیشگیرانه در کاهش حوادث آتش سوزی انبارهای چوب چه مواردی را شامل می شود؟
در کارگاهها و انبارهای روباز، تفکیک الوارها و چوب های موجود به قطعات کوچک جهت جلوگیری از گسترش حریق در موقع آتش سوزی بسیار مهم می باشد، چنانچه چوب بری ها دستگاه برش چوب داشته باشند باید دستگاه مجهز به سیستم ارت بوده و قطعات برقی آن از نوع استاندارد و بدون جرقه باشد کلیه دستگاه ها هر روز نظافت گردند و ضایعات از محل کارگاه خارج شود.
• با توجه به اینکه اتصالی برق و بروز نقص در سیستم برق یکی از علل مهم آتش سوزی در انبارها اعلام شد، رعایت چه مواردی را برای صاحبان انبارها توصیه می کنید؟
حریم ایمن جهت کنتور برق و دستگاههای برقی با تراشه ها و مواد موجود در کارگاه ها رعایت شود برای هر انبار و هر قسمت، مسیرسیم کشی مجزا تعیین شود و فیوزهای مرغوب و متناسب با میزان باردهی در مسیر وجود داشته باشد. به هیچ عنوان از فیوزهای نامناسب و بی کیفیت یا از سیم به جای فیوز استفاده نشود. و نیز باید از گرفتن انشعابات متعدد از یک سیم برق که باعث ایجاد حرارت و ذوب شدن سیم ها و بروز آتش سوزی می شود خودداری شود.
• رعایت چه مواردی در ساختار فیزیکی داخل انبارها در کاهش احتمال آتش سوزی موثر است؟
مقابل دربهای ورودی کارگاه ها و مسیر خروج همیشه باز و خالی از موانع باشد. بین غرفه ها و انبارهای کوچک تر، دیوارهایی از جنس مصالح غیرقابل اشتعال و مقاوم در برابر آتش مانند دیوارهای بتونی و سیمانی باشند تا از سرایت آتش به انبارهای مجاور جلوگیری شود و در همه قسمت های انبار ها باید لوله کشی آب تحت فشار وجود داشته باشد. خاموش کننده های دستی و قابل حمل روی چرخ از انواع مختلف، آماده به کار و در تمام بخش های انبار وجود داشته باشد و همه افراد و کارگران حاضر در محل و به ویژه نگهبانان، طرز کار با این خاموش کننده ها را بدانند و تاکید می شود استفاده از وسایل گرمایشی شعله باز ممنوع است و برای کارگران را آموزش دهید تا برای گرم کردن خود از روشن کردن آتش خودداری کنند و از روشن کردن سیگار، کبریت، فندک و... به شدت پرهیز شود.
با توجه به آتش سوز های رخ داده در کارگاه ها و انبارهای چوب، می توان به این نتیجه رسید که با کمی دقت و جدی گرفتن مقوله مهم ایمنی و با رعایت اصول پایه ای ایمنی و پیشگیری، می توان از بروز حوادث و خسارت های ناشی از آن جلوگیری کرد.
استفاده از شیوه های صحیح و رعایت استاندارد های انبارداری را به موضوعات حاشیه ای و غیر ضروری کار و زندگی مان محدود نکنیم، زیرا باید باور داشته باشیم" حادثه در کمین است" و هیچگاه خبر از آمدن نمی دهد.. با استفاده از روش های درست و رهنمودهای کارشناسان پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران، ضریب ایمنی خود و همه کسانی را که در انبارها و کارگاه ها در حال فعالیت و کسب روزی هستند، بالا ببریم تا شاهد حوادث دلخراش مالی و جانی نباشیم.
1397/4/11 18:29:0
تعداد مشاهده:  1387
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران می باشد