09/16/2019 - دوشنبه 25 شهريور 1398
نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search
به بهانه اجرای مانور آتش نشانان در محدوه بازار تهران؛
printمهدی داوری: عزم جدی مدیریت شهری برای ارتقای سطح ایمنی بازار تاریخی
image
دو شب قبل بازار تهران شاهد عملیات مانور آتش نشانان تهرانی بود. مانوری که در نگاه اول، عملیاتی گسترده و دقیق بود اما در واقع تمرینی بود برای روزهایی که شاید بایستی نگاه جدی تری به ایمنی بازار تهران داشته باشیم.
به گزارش پایگاه خبری 125، چند ماه قبل آتش سوزی در بازار تاریخی تبریز، خسارت های مادی و معنوی بسیاری را برای این اثر ثبت شده ملی ایجاد کرد. در کنار آن، باعث ضرر و زیان زیادی هم برای شاغلان این محدوده شد.در همین روزها، برخی کارشناسان از دغدغه بزرگی به نام بازار تهران گفتند و تحلیل ها، از بروز یک حادثه تلخ بزرگ، در صورت وقوع آتش سوزی گسترده و حادثه ای وسیع خبر می داد.
به گزارش پایگاه خبری 125، چند ماه قبل آتش سوزی در بازار تاریخی تبریز، خسارت های مادی و معنوی بسیاری را برای این اثر ثبت شده ملی ایجاد کرد. در کنار آن، باعث ضرر و زیان زیادی هم برای شاغلان این محدوده شد.در همین روزها، برخی کارشناسان از دغدغه بزرگی به نام بازار تهران گفتند و تحلیل ها، از بروز یک حادثه تلخ بزرگ، در صورت وقوع آتش سوزی گسترده و حادثه ای وسیع خبر می داد.
سازمان آتش نشانی البته از سال ها قبل این دغدغه را مطرح و بارها نسبت به لزوم ایمن سازی این محدوده تاریخی و پرتردد گفته بود. با مراجعه با اخبار منتشر شده در ده سال گذشته، به دفعات درباره این موضوع بحث و بررسی انجام شده و بسیاری از مدیران و کارشناسان این سازمان، لزوم برنامه ریزی برای ایمن کردن بازار تهران را یکی از اولویت های اصلی مدیریت شهری عنوان کرده بودند.
از زمان حادثه بازار تبریز اما برنامه ریزی ها جنبه عملیاتی مهمتری به خود گرفت. حالا ناظران و کارشناسان این سازمان برای جلوگیری از هر اتفاق ناگوار احتمالی، به مسیرهای پرتعداد بازار پایتخت می روند و مذاکره و مکاتبه با شهرداری های مناطق و کسبه این محدوده جزیی از برنامه هر روز این کارشناسان است. نبود اختیارات قانونی جهت ورود به موضوع مقابله با اماکن غیرایمن و خطرناک این محدوده هر چند مشکلاتی را برای آتش نشانی تهران ایجاد کرده اما به نظر می رسد عزم ملی برای مقابله با بروز هر خطر ناگوار که منجر به آسیب برای شهروندان شود، در مدیریت شهری به یک اولویت مهم تبدیل شده است. تاکید چندباره شهردار تهران بر لزوم ایمن سازی محدوده بازار و برگزاری نشست مشترک مدیرعامل سازمان آتش نشانی با شهرداران مناطق همجوار بازار، نشان دهنده همین نگاه جدید و جدی مدیریت شهری برای ایمن کردن بازار است.

مانور بازار، نمونه ای ایده آل از آماده باش همیشگی آتش نشانان
در تازه ترین اقدام، نیروهای عملیاتی آتش نشان پایتخت، مانوری وسیع در جهت مقابله با خطرات احتمالی بازار را در همین محدوده برگزار کردند. مانوری که نشان داد در صورت وقوع یک حادثه، نقاط ضعف و قوت نیروها کجاست و چگونه می توان در کمترین زمان، تلاش برای برطرف کردن مشکل را آغاز کرد.
مهدی داوری، مدیر عامل سازمان آتش نشانی درباره جزئیات اجرای این مانور اظهارکرد: حدود 60 نفر از آتش نشانان پنج ایستگاه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اقدام به اجرای مانور ایمنی و اطفای حریق در محدوده مرکزی بازار تهران کردند.
وی درباره سناریوی این مانور هم گفت: تعداد شیرهای هیدرانت بسیاری در محدوده بازار جانمایی شده است که لازم بود در مانوری از سلامت و کارکرد این شیرها مطمئن شده و همچنین آتش نشانان نیز بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن از آن استفاده کنند.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه سازمان آتش‌نشانی تهران مانورهای بسیاری را در این محدوده انجام می‌دهد، گفت: این مانور یکی از بزرگترین مانورهایی بود که تا به حال در این محدوده انجام شده است، یکی از اهداف این عملیات این بود که دیگر ایستگاه‌هایی که در این محدوده فعالیت نمی‌کنند هم با این محدوده آشنا شوند چرا که انجام عملیات در محدوده‌های فرسوده با بافت عادی شهر تفاوت‌هایی دارد.
به گفته داوری، آتش نشانی تهران شب گذشته با برگزاری این مانور ارزیابی کرد که آیا در زمان بحران می‌توان از منابع آبی خارج از بازار استفاده کرد یا خیر؟، برای دستیابی به این هدف نیز شب گذشته گاهی عوامل آتش نشانی حدود ۳۰۰ متر به صورت دستی اقدام به لوله کشی موقت کرده و آب را به شکل محلی به نقاط مورد نظر هدایت می کردند.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه این مانور به خوبی برگزار شد گفت: طی انجام این عملیات نقاط قوت وضعف برای امدادرسانی به بازار تهران ارزیابی شد و قصد داریم تمهیدات لازم را برای تقویت امدادرسانی به این محدوده در نظر بگیریم.

نقش شهروندان و کسبه در آتش سوزی احتمالی بازار
هر چند به نظر می رسد آماده باش نیروهای آتش نشان برای مقابله با خطرات احتمالی غیرایمن بودن برخی نقاط بازار تهران در بالاترین سطح خود قرار دارد اما لزوم همراهی و تعامل شهروندان و کسبه بازار، یک اصل فراموش ناشدنی و مهم تر است. بازار تهران، جزو قدیمی ترین محدوده های پرتردد شهروندان است. محدوده ای که حتی رها کردن یک ته سیگار یا زباله مستعد اشتعال می تواند باعث و بانی آتش سوزی گسترده و خطرناک باشد. شاید عجیب باشد اما رفتار تک تک شهروندانی که در این محدوده حضور دارند می تواند به بقای این اثر تاریخی ثبت شده کمک کند. کسبه ای که برای ارتقای کیفیت نور، سیم کشی های غیرمجاز برق می کنند، افرادی که بی توجه به نیاز بازار، کپسول های اطفای حریق را آسیب می زنند یا شارژ نمی کنند و خریدارانی که بعد از یک روز گشت و گذار در این محدوده، زباله های خود را در خیابان رها می کنند تنها سه نمونه از ده ها نمونه ای هستند که می توانند در دراز مدت مسبب بروز مشکلات ایمنی برای بازار تهران باشند.
در روزهای آینده، گزارش تفصیلی از راه های ایمن کردن بازار تهران در بخش «زندگی ایمن» سایت 125 منتشر می شود.
1398/6/5 14:26:0
تعداد مشاهده:  585
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران می باشد