10/17/2019 - پنجشنبه 25 مهر 1398
نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search
فصل آغاز مدارس نزدیک است و سلامت دانش آموزان باید در اولویت باشد
printبوی مهر، بوی ایمنی، بوی لبخند
image
اول مهر نزدیک است و حال و هوای شهر تا چندر وز دیگر، تغییر می کند. کودکان و نوجوانانی با روپوش و مقنعه و کیف به دست در خیابان ها دیده می شوند که نمادی از پویایی و آرامش و پیشرفت کشور هستند. در این گزارش، شما را با زندگی ایمن همه دانش اموزان آشنا می کنیم. نکاتی که در صورت رعایت کردن آن، می توانیم سالی بدون استرس و دغدغه را شاهد باشیم.
همه می دانیم مدرسه خانه دوم کودکان است، به عبارت دیگر در دوران تحصیل از وقت کودکان در مدرسه سپری می شود. به همین دلیل کودکان پس از ترک منزل و حرکت به سوی مدرسه همواره در معرض خطرات مختلفی قرار دارند.مسیری که کودکان از خانه به مدرسه و بالعکس طی می کنند، ممکن است از بزرگراه، جاده، خیابان و پل بگذرد که دارای خطراتی از قبیل سقوط، تصادف، برخورد با مواد خطرناک و غیره باشد. این یعنی، توجه و تاکید به رعایت ایمنی، همزمان با نزدیک شدن به فصل مدارس، یکی از اولویت های خانواده ها و مسئولان مدراس است.

توصیه های ایمنی از خانه تا مدرسه:
1. نگهداری یک دستگاه خاموش کننده پودر و گاز مانومتر دار حداقل چهار کیلویی در خودروی سرویس مدرسه ضروری است.
2. رانندگان سرویس ها در زمینه آموزش استفاده از خاموش کننده دستی می توانند با واحد آموزش سازمان آتش نشانی هماهنگی نموده و در کلاس های مذکور بطور رایگان شرکت نمایند.
3. نصب هرگونه وسیله یا ابزار بر روی ستون های داخلی خودرو و سرویس غیر ایمن است.
4. در صورت بروز هرگونه نقص فنی در خودرو از قبیل استشمام بوی گاز یا بنزین و یا مشکلات ترمز خودرو ضروری است تا حصول اطمینان نسبت به رفع نواقص از سرویس دهی به دانش آموزان خودداری شود.
5. از قرار دادن و روشن نمودن وسایل حرارتی یا روشنایی(نظیر گاز پیک نیک) در خودرو به علت احتمال ایجاد گاز گرفتگی و آتش سوزی بپرهیزید.
6. از دانش آموزان بخواهید در محلی امن برای مثال در پیاده رو و به دور از رفت و آمد خودروها در انتظار سرویس مدرسه خود باشند.
7. اطمینان حاصل کنید، کودکان تا هنگامی که خودرو کاملاً متوقف نشده، در آن باز نشده و راننده اجازه ورود نداده است، سوار سرویس نشوند.
8. به دانش آموزان یادآوری کنید، هرگز نباید پشت اتوبوس بروند، چون ممکن است موقع دور یا نزدیک شدن کودکان به سرویس راننده آن ها را نبیند.
9. سرویس مدرسه هم مانند یک کلاس است و راننده معلم آن، پس حتماً به دانش آموزان خود توضیح دهید که به حرف راننده توجه کنند.
10. یک نکته مهم در انتخاب سرویس داشتن راننده ای ماهر و از نظر جسمی سالم است که نه تنها در رانندگی مهارت کامل داشته باشد، بلکه مهارت برقراری ارتباط خوب هنگام صحبت کردن و گوشزد کردن نکات ایمنی را هم با دانش آموزان داشته باشد.
11. هنگام حرکت سرویس مدرسه هرگز از جای خود بلند نشوید زیرا یک ترمز ناگهانی موجب زمین خوردن شما دانش آموزان خواهد شد.
12. مواظب باشید، دانش آموزان در داخل سرویس به هم چیزی پرتاب نکنند، زیرا ممکن است به راننده اصابت کند.
13. از دانش آموزان بخواهید در داخل وسیله نقلیه غذا نخورند، چون در صورت بروز مشکل راننده هنگام رانندگی نمی تواند به آن ها کمک کند.
14. رانندگان سرویس ها سعی کنند در هنگام رانندگی، با سرنشینان خودرو و تلفن همراه صحبت نکنند.
15. از بیرون نبودن اعضای بدن سرنشینان در هنگام حرکت، اطمینان حاصل کنند و حواسشان بر رانندگی متمرکز باشد.
16. حداکثر باز شوی شیشه سرویس ها 15 سانتیمتر است.
17. نگهداری هر گونه مایعات، گازهای قابل اشتعال و مواد شیمیایی و خطرناک در سرویس ممنوع است.
18. توسط راننده سرویس تذکر داده شود که داخل سرویس از در دست داشتن خودکار، مواد و اشیاء نوک تیز توسط دانش آموزان خودداری شود.
19. ضروری است سرویس مدارس مقابل درب منزل دانش آموزان را سوار و پیاده نمایند و راننده سرویس از رسیدن دانش آموزان به منزل حصول اطمینان کند.
20. دانش آموزان عزیز: جهت عبور از خیابان سعی کنید از روی پله های هوائی عابر پیاده و یا محل خط کشی های مخصوص عبور کنید.
21. از دویدن بین عرض خیابان خودداری کنید.
22. جهت عبور از عرض خیابان دو طرفه، ابتدا به سمت چپ و بعد به سمت راست نگاه کرده و سپس از خیابان عبور کنید.
23. در میادین و خیابان، به هیچ عنوان از کنار خیابان عبور نکرده و از پیاده رو استفاده کنید.
24. برای عبور دانش آموزان از عرض خیابان در مقابل مدرسه مسئولی تعیین شود.
25. به همراه داشتن آدرس و تلفن منزل و محل کار اولیاء برای کودکان در هنگام رفتن به مدرسه الزامی است.
26. والدین دانش آموزان می توانند با هماهنگی واحد آموزش سازمان در کلاس های ایمنی و آتش نشانی که بصورت رایگان تشکیل می گردد شرکت نمایند.
1398/6/24 11:59:0
تعداد مشاهده:  1524
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران می باشد