12/06/2019 - جمعه 15 آذر 1398
نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search
این شما و این قاتل خاموش
آگاهی از ایمنی برای حفظ ثانیه‌های طلایی جانمان؛
printاین شما و این قاتل خاموش
image
هر ساله شهروندان بسیاری به دلیل رعایت نکردن ایمنی وسایل گرمایشی منزل یا محل کارشان جان باارزش خود را از دست می‌دهند. آمارها حاکی از آن است که سال گذشته 700 نفر جان خود را به دلیل مسمومیت گاز مونوکسیدکربن از دست داده و حدود 400 نفر برای رهایی از آسیب‌های این گاز سمی به مراکز درمانی رفته‌اند. به همین منظور برای کاهش تلفات جانی از گاز سمی مونوکسیدکربن و افزایش ایمنی اماکن، دستگاه تشخیص این گاز به بازار عرضه شده است. نحوه کار دستگاه این‌گونه است که به محض انتشار کمترین مقدار مونوکسیدکربن در محیط آژیر می‌کشد. به همراه «مجید محمودینیا» کارشناس ایمنی و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی به میان شهروندان پایتخت رفتیم و با آنها درباره این دستگاه، عملکرد آن و سایر موارد ایمنی صحبت کردیم.
باید رسانه‌ها آموزش دهند
«مرتضی جواهریان» 32 ساله بیش از 15 سال در میدان حسن‌آباد کاموا‌فروشی می‌کند. وقتی ازاو درباره دستگاه سنجش گاز سمی مونوکسید کربن می‌پرسیم در پاسخ می‌گوید که هیچ شناختی ندارد و از ما می‌پرسد که این دستگاه چه کار می‌کند؟ مأمور آتش‌نشانی با صبر و حوصله اطلاعات کافی را به او می‌دهد و جواهریان هم مشتاق می‌شود که این وسیله را برای مغازه و خانه‌اش تهیه کند. می‌گوید: «این اطلاعات به واسطه شما مأموران آتش‌نشانی و سایر افرادی که تخصصشان ارائه اطلاعات ایمنی است باید به ما مردم ارائه شود. برای افزایش آگاهی شهروندان صدا و سیما و روزنامه‌ها هم باید کمک کنند و اگر سال گذشته آمار کشته‌شدگان با گاز مونوکسیدکربن 700 نفر است امسال باید این تعداد کاهش یابد.»

گاز مونوکسیدکربن را دور زده ایم
«امیرحسین رضوانی نیک» از شهروندان جوان پایتخت است. او که درباره دستگاه سنجش گاز مونوکسیدکربن اطلاعات دارد با لبخند می‌گوید: «مدل بالاتر این دستگاه روی سقف مغازه نصب است و مدل دیجیتالی همین دستگاه هم در آپارتمانمان نصب شده. هر مقدار گاز مونوکسیدکربن در محیط وجود داشته باشد روی صفحه دیجیتالی، آن را نشان می‌دهد و هرچند وقت یکبار باتری آن را شارژ می‌کنیم و چندان هزینه‌بر نیست. خیالمان راحت است که گاز مونوکسیدکربن را دور زده‌ایم.» «کریم رضوانی نیک» عموی امیرحسین است و با همدیگر در مغازه کار می‌کنند. او در ادامه صحبت‌های برادرزاده‌اش می‌گوید: «امیرحسین همیشه به نکات ایمنی اهمیت می‌دهد و معمولاً درباره این وسایل ایمنی پرس وجو می‌کند و اطلاعات خوبی دارد و حواسش جمع است. او هر ماه با یکی از دوستانش در آتش‌نشانی تماس می‌گیرد تا ساختمان خانه و مغازه را بررسی کند.»

دستگاهی که ارزش خرید دارد
«محمد مهراسبی» از ساکنان محله مختاری خاطره‌ای ناخوشایند از گاز مونوکسیدکربن دارد: «امسال وقتی از مسافرت برگشتیم خانه پر از گاز مونوکسیدکربن شده بود. دلیلش هم از آبگرمکن بود. البته شانس آوردیم که در زمان انتشار مونوکسیدکربن در خانه نبودیم. این دستگاه ارزشمند ارزش خرید دارد.» مهراسبی می‌گوید: «برای رعایت نکات ایمنی شهرداری، ستاد بحران، آتش‌نشانی، آموزش و پرورش و اورژانس باید آموزش‌های بیشتری به شهروندان داده شود و درباره آنها آگاهی داشته باشیم. معمولاً بیشتر ما به این فکر نمی‌کنیم که هر لحظه ممکن است اتفاق ناگواری برای ما پیش بیاید و همیشه گمان می‌کنیم اتفاق برای ما نیست. بنابراین خیلی به ایمنی اهمیت نمی‌دهیم یا به جای عبرت گرفتن از خطای دیگران به راحتی از کنار موضوعات مختلف می‌گذریم.»

ایمنی، هزینه دارد
«محمد احمدزاده» 27 ساله برای کار به تهران آمده است. او درباره دستگاه سنجش مونوکسیدکربن اطلاعات دقیقی ندارد. می‌گوید: «فکر نمی‌کنم این دستگاه در ایران وجود داشته باشد یا اگر هم موجود باشد افراد کمی از آن استفاده می‌کنند و این هم به دلیل اطلاعات نداشتن یا احتمالاً قیمت گران آن است. منزل ما تهران نیست. خانواده‌ام شمال زندگی می‌کنند و با توجه به شکل معماری خانه‌های چوبی مسمومیت گاز مونوکسیدکربن نسبت به تهران کمتر اتفاق می‌افتد. تهرانی‌ها در فصل سرما خودشان را در خانه زندانی می‌کنند. بیشتر آپارتمان‌ها پنجره دوجداره دارند. هوا که سرد می‌شود دریچه‌های کولر را می‌بندند و همه درزها را می‌پوشانند و لباس تابستانی می‌پوشند. در چنین وضعی اگر گاز مونوکسیدکربن در خانه بپیچد هیچ روزنه‌ای برای خروج آن نیست و موجب تلفات جانی می‌شود.»

نویسنده: زهراکریمی
1398/9/9 12:4:0
تعداد مشاهده:  1023
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران می باشد